Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Siber (Bilişim) Suçlara Karşı Alınacak Tedbirler
 
1. Soru: Facebook, Twitter, Msn hesabım çalındı ne yapabilirim?
 
Cevap: Bu tür durumlarda gerekli adli işlemlerin başlatılabilmesi için Savcılık veya Kolluğa bizzat müracaat etmeniz gerekmektedir.
  
 
2. Soru: Facebook hesabım çalındı, çalınan bu hesabımdan arkadaş listemde yer alan kişilere telefon numaralarının öğrenilmesi amacıyla mesaj gönderilmiş, bunun sonucunda öğrenilen bu numaralara mobil ödeme sistemleri aracılığıyla ödeme onay mesajları gönderilerek, söz konusu mesaja evet yazarak cevap verilmesi istenilmiş ve arkadaşlarım zarara uğratılmış, ne yapabilirim?
 
Cevap: Bu dolandırıcılık yöntemi Facebook hesabı çalınarak gerçekleştirildiği için Savcılığa veya Kolluğa bizzatbaşvurulması gerekmektedir.
  
 
3. Soru: Dosya, program indirme sitelerine üye oldum, kısa bir süre sonra üye olduğum siteden gelen e-posta ile ücret talep edildi ne yapabilirim?
 
Cevap: Bu tür sitelere üye olurken, kabul edilen üyelik sözleşmesinin dikkatlice okunması gerekmektedir. Birçok kişinin dikkat etmeden kabul ettiği bu sözleşmelerde üyelik ücreti ile ilgili bazı maddeler bulunmaktadır. Bu tür siteler bu durumu lehlerine kullanarak kazanç elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Böyle durumlar ile karşılaşılmasıdurumunda söz konusu internet sitesinin merkezi yurtiçinde bulunuyorsa; Tüketici Hakem Heyeti’ne, eğer şirket merkezi yurtdışında ise; Savcılığa veya Kolluğa bizzat başvurulması gerekmektedir.
  
4. Soru: Son zamanlarda internette gezinirken bilgisayarların aniden kilitlendiği ve Türk Siber Polisi ibaresinin bulunduğu bir ekranda suç işlendiğinden bilgisayarın kilitlendiği yazıyor ve Ukash Paysafe gibi sistemlerle para yatırmamız durumunda bilgisayarların açılacağı söyleniyor? EGM Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının böyle bir uygulaması var mıdır?
Cevap:Dolandırıcılar gün geçtikçe farklı yöntemler kullanmaktadırlar. Bu da yeni bir dolandırıcılık türüdür. Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığımızın böyle bir uygulaması yoktur. İllerde bulunan Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerimizle irtibata geçilmesi ya da Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir. Polise veya Savcılığa gitmek istememeniz durumunda bilgisayarınıza format atmanız ya da güncel bir anti virüs programıile bilgisayarınızı temizlemeniz gerekmektedir.

  
5. Soru: Sanal ortamda alışveriş yaparken, siber suçlara zemin hazırlayan en sık yapılan hatalar neler? Varsa önerileriniz.
 
Cevap: Sanal ortamda yapılan alışverişlerde, alışveriş yaptığınız sitelerin gerçek mi yoksa sahte bir site mi olduğuna dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte vatandaşların son zamanlarda yaptıkları en büyük hata kredi kartı bilgilerini polis, savcı, bankacı ya da diğer kamu görevlisi olarak tanıtan şahıslara inanarak vermeleridir.
 
Ayrıca;
 
 Sizi cep telefonu ile arayarak kendilerini polis, savcı, bankacı ya da diğer kamu görevlisi olarak tanıtan şahıslara itibar etmemelisiniz, sizlerden talep edilen kimlik ve kredi kartı bilgilerini ne suretle olursa olsun paylaşmamalısınız.
 
 Bankalar tarafından gönderilen SMS’ leri üçüncü şahıslar ile paylaşmamalı, gelen SMS içeriğini teyit etmek için bankalar ile görüşmelisiniz.
 
 Sizler, güvenlik güçleri tarafından sadece davet amacı ile aranmaktasınız, kredi kartı ve kimlik bilgilerinizin talep edilmediğini unutmayınız.
 
 Google ve benzeri arama motorlarında ilk sıralarda çıkan sitelerin güvenli olduğu kanaati yanlıştır. Dolandırıcıların ilk yaptığı iş arama motorlarına kendi sitelerini tanıttırmak ve belirledikleri kelimeler arandığında ilk sırada çıkmalarını sağlamaktır. Bunun için güvenli olduğunu bildiğiniz sitenin tam adresini adres çubuğuna yazarak bağlanmalısınız. Ülkemizde faaliyet gösteren firmalara ait e-ticaret sitelerinde alışveriş işlemleri standart olup işlemlerde yalnızca aşağıdaki bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler dışındaki diğer bilgilerin istenmesindenşüphelenerek ihbar yapmalısınız;
  
-Kredi kartı 16 haneli rakam grubu,
-Son kullanma tarihi,
-Arka tarafında bulunan CVV kodu,
-3D güvenlik kodu girişi.
 
 
 3D Güvenlik Kodu, internet üzerinden kredi kartı ve banka kartıyla yapılan alışveriş işlemlerinin güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş bir sistemdir. 3D Güvenlik kodu almak için kart sahibi, kartını internet bankacılığı kanalıyla bankasına kaydettirir. Kartına bağlı farklı bir şifre ve bir güvenlik soru - cevabı daha tanımlar. Kart sahibi, sanal işyerinde alışveriş yaparken bu ikincil şifre ayrıca sorulur. Kart sahibi şifresini girerek işlemi onaylar, şifre banka tarafından doğrulanınca işlem tamamlanır. 3D Güvenlik Kodu sayesinde kart bilgileriniz başkalarının eline geçse bile, 3Dşifresi ve güvenlik soru-cevabı bilinmediği için sisteme dahil üye işyerlerinde harcama yapılamaz.
 Alışverişler, Anlaşmalı ve güvenilir e-ticaret sitelerinin, eğer varsa sanal klavye, şifre SMS hizmetleri, tek kullanımlık şifreler, değişen klavyeler gibi güvenlik adımlarının kullanılmasısuretiyle gerçekleştirilmelidir.

 

 

 

 
 
 • İçişleri Bakanlığı
 • Diyarbakır Valiliği
 • Emniyet Genel Müdürlüğü
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • UTSAM Sempozyumu
 • EGM Çocuk Sayfası
 • KGYS